Porady

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

blank

Istnieje wiele elementów pochodzenia sztucznego i naturalnego, które zagrażają poprawnemu działaniu modułów PV. Są to między innymi produkty spalania węgla, ptasie odchody, kurz, sadza, liście – można wymieniać i wymieniać. Takie zanieczyszczenia mogą znacząco obniżyć wydajność systemu fotowoltaicznego, a potrafi być niezauważalny, gdyż z początku osiada głównie na krawędziach i ramach. Co więcej, taki bałagan zachęca rośliny – zazwyczaj porosty – do rozwoju, a te mogą uszkodzić panele fotowoltaiczne. Jak więc utrzymać w czystości panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Wiele osób posiada błędne przekonanie, że deszcz z łatwością pozbędzie się brudu z paneli fotowoltaicznych. To błąd, bo choć faktycznie może on części zanieczyszczeń się pozbyć, zrobi to niedokładnie. Wiele producentów zaleca profesjonalne czyszczenie modułów fotowoltaicznych, a tę usługę oferuje coraz więcej firm sprzątających – na terenie Olsztyna, Ełku i Białegostoku takimi zleceniami zajmuje się firma AKMAR.

W ramach takich prac oferowane jest między innymi mycie paneli umieszczonych na powierzchni dachów, mycie paneli umieszczonych na konstrukcjach naziemnych, odśnieżania paneli słonecznych oraz utrzymanie powierzchni farm fotowoltaicznych poprzez koszenie traw i odchwaszczanie powierzchni.

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Prawdę mówiąc, nie ma złotego środka jeśli chodzi o zakres czasowy czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Zależy on od wielu czynników – umiejscowienia paneli oraz otaczającego go środowiska. Należy po prostu przyglądać się modułom regularnie i w chwili, kiedy zacznie się dostrzegać pojawiające się zanieczyszczenia – skontaktować się z profesjonalną ekipą sprzątającej.

W przypadku paneli lepszym rozwiązaniem jest częstsze mycie i zapobieganie ewentualnemu obniżeniu wydajności, niż czekanie na duże nagromadzenie brudu. Dodatkowo niektóre elementy, szczególnie te pochodzenia roślinnego, potrafią wytworzyć trudne do usunięcia zabrudzenia i – jak wspomnieliśmy wcześniej – mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia modułów!

Jeśli więc chcesz korzystać w 100% z mocy paneli fotowoltaicznych, koniecznie musisz zadbać o to, aby były one czyste. W ten sposób można cieszyć się znakomitą wydajnością oraz gwarancją, że moduły nie zostaną w żaden sposób uszkodzone przez zabrudzenia. Firma AKMAR gwarantuje poprawne wyczyszczenie paneli fotowoltaicznych każdego rodzaju. W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu!