Porady

Jak dbać o meble ogrodowe?

blank

Ciepłe, majowe słońce, wybujała zieleń i coraz dłuższe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jesteś posiadaczem balkonu, tarasu lub ogrodu to najlepszy czas na jego aranżację. Oprócz wypielęgnowanej roślinności warto wyposażyć miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich w dobre meble ogrodowe. A może już posiadasz takie meble z poprzedniego sezonu, ale nie zachwycają Cię one swoją estetyką i ogólnym stanem? W poniższym artykule podpowiemy, jak skutecznie wyczyścić meble ogrodowe po zimie i w jaki sposób prawidłowo je zabezpieczyć przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. 

 

Początek sezonu zimowego

Na okres zimowy warto przygotować odpowiednie miejsce do przechowywania mebli ogrodowych. Może to być pomieszczenie gospodarcze, garaż czy piwnica. Jeśli jednak nie mamy takiego specjalnego miejsca to warto zaopatrzyć się w wytrzymałą folię lub plandekę, aby całkowicie przykryć meble i zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi. Przed przykryciem mebli zrób ich dokładny przegląd. Sprawdź, czy nie są uszkodzone i usuń wszelkie zabrudzenia. Na koniec podokręcaj śruby i zawiasy, a także napraw ewentualne uszkodzenia. Tak przygotowane meble ogrodowe możesz wykorzystać za rok. 

 

Rozpoczynamy sezon ogrodowy

Nadeszła wiosna, znajomi zaczynają umawiać się na grilla, a Ty marzysz o czytaniu książki na leżaku. To czas, aby wystawić meble ogrodowe. Ponownie dokonaj ich przeglądu i zwróć uwagę na ich stan po zimie. Jeśli nie mają wyraźnych uszkodzeń to z powodzeniem możesz z nich korzystać w kolejnym sezonie. Dokładnie oczyść je z pajęczyn, kurzu i resztek brudu. Wykorzystaj do tego miękką szmatkę lub gąbkę i odpowiedni detergent, przeznaczony do mycia określonego materiału. Zwróć uwagę, żeby zastosować inny, specjalny środek do pielęgnacji drewna, a inny, na przykład do rattanu lub plastiku. To bardzo ważne, aby nie zniszczyć mebli! 

 

Utrzymanie w czystości mebli ogrodowych

Oczywiście nie wystarczy czyścić mebli jedynie dwa razy do roku. Postaraj się robić to regularnie i dokładnie, aby przedłużyć ich trwałość i ogólną żywotność. Szczególnie potraktuj meble drewniane. Zabezpiecz je specjalnym lakierem do drewna, który będzie stanowił warstwę zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Za pomocą barwnego lakieru możesz też odmienić wygląd swoich starych mebli i zmienić ich kolor na nowy. Meble wykonane z plastiku staraj się chronić przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, bowiem pod ich wpływem może zmieniać się kolor i trwałość tworzywa. Jeśli w Twoich meblach znajdują się elementy stalowe to sprawdzaj, czy nie mają kontaktu z wilgocią. Zabezpiecz je przed powstawaniem korozji, stosując do tego odpowiednie oleje i farby. 

 

A może skorzystać z fachowej pomocy?

Jeśli brakuje Ci czasu lub Twoje meble ogrodowe są znacznie zabrudzone i zniszczone to skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy sprzątającej. Jej wsparcie przyda się również, gdy jesteś właścicielem firmy i posiadasz wielki zestaw mebli ogrodowych, na przykład do ogródka restauracyjnego. Wtedy każde dodatkowe ręce do pracy są mile widziane. Pamiętaj, że dobre zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę i ich regularne przeglądy to podstawa, aby cieszyć się w pełni z ich funkcjonalności.