Porady

Jak skutecznie myć okna i utrzymać je w czystości?

blank

Początek wiosny to idealny moment na mycie okien. Po zimie szyby mogą być zapylone od zanieczyszczeń miejskich, a w ramach okiennych i na parapetach mogą zalegać porosty lub naturalne resztki drzew iglastych i liściastych. Takie elementy psują ogólną estetykę pomieszczenia i komfort użytkowania. Jak zatem skutecznie umyć okna, ramy i parapety? Co zrobić, aby pożądany efekt utrzymywał się jak najdłużej? Podpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule. 

 

Postaw na odpowiednie narzędzia

Do każdego sprzątania trzeba się odpowiednio przygotować. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni, jej wielkości i stopnia zabrudzenia wybierzemy inne środki. Do mycia szyb najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry, ponieważ nie zostawiają one nieestetycznych smug i włókien z materiału. Innym, pomocnym narzędziem będzie ściągaczka do szyb, która ułatwi precyzyjne ściągnięcie nadmiaru wody i detergentu z powierzchni okna. Trzecim elementem jest dobry płyn do mycia szyb. Możesz pokusić się o stworzenie własnego lub wybrać jeden spośród wielu dostępnych na rynku. Domowy płyn wykonasz z mieszanki octu i wody, w proporcji 1:1. Dzięki temu skutecznie usuniesz zabrudzenia, a Twoje okna będą pięknie błyszczeć. 

 

Jak prawidłowo myć okna?

Sprzątanie rozpocznij od usunięcia wszystkich niepotrzebnych rzeczy z parapetów i okolic okien. Następnie oczyść ramy okienne, parapety i przylegające powierzchnie z kurzu, pajęczyn, a także ogólnych zabrudzeń. Rozpocznij mycie okna od nałożenia wybranego detergentu na powierzchnię szyby. Przetrzyj całość miękką ściereczką lub gąbką, aby dokładnie usunąć wstępnie rozpuszczone zanieczyszczenia. Jeśli to konieczne, powtórz czynność, aż do uzyskania czystej powierzchni. Pamiętaj o częstym płukaniu ściereczki, bo inaczej tylko rozmażesz brud po szybie. Umyte na mokro okna wycieraj do sucha inną, czystą ściereczką. 

 

Utrzymanie okien w czystości na dłużej

Aby Twoje okna były lśniące i długo utrzymane w czystości to myj je regularnie, aby na bieżąco usuwać pojawiające się plamy i brud. Im powstanie grubsza warstwa i pojawią się różne rodzaje zanieczyszczeń, tym trudniej będzie je usunąć. A jak często myć okna? Minimalnie powinno się to robić, co najmniej 2-3 razy do roku. Za mycie zabieraj się w dni pochmurne, aby na Twoich oknach nie pojawiały się smugi i zacieki. Kontroluj również szczelność okien, sprawdzaj uszczelki i ramy, aby dbać o prawidłową izolację. 

Jak widać, mycie okien wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy kilka razy w roku poświęcić chwilę, aby poprawić estetykę swojego domu lub biura. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do tego zadania. Niekiedy jednak stopień zabrudzenia szyb lub ich dostępność może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Wtedy warto rozważyć opcję wynajęcia fachowej ekipy sprzątającej, która dysponuje odpowiednim, zaawansowanym sprzętem, metodami, a także odpowiednimi uprawnieniami, na przykład do pracy na wysokościach. Twoje okna oddane w ręce profesjonalistów na pewno nie będą miały żadnej smugi!