Porady

Obsługa techniczna nieruchomości – na czym polega?

blank

Dbanie o sprawność instalacji i urządzeń w budynku to zadanie obsługi technicznej. To na barkach takich osób spoczywa zapewnienie pełnej funkcjonalności obiektu oraz bezpieczeństwa mieszkańcom lub użytkownikom danego miejsca. Na czym jednak konkretnie polega obsługa techniczna nieruchomości? I jak to wygląda w praktyce? Odpowiadamy w poniższym wpisie blogowym!

Obsługa techniczna budynku – zadania

Techniczna obsługa nieruchomości niesie ze sobą wiele zadań – pod tym pojęciem kryje się wiele obowiązków. Należy do nich między innymi dbanie o stan wszelkich instalacji, rozmaite przeglądy i konserwacja, a także bieżące remonty i naprawy – to zaledwie część głównych założeń obsługi technicznej. Do każdej z tych prac można dopisać kolejne, z nimi powiązane oraz rozwiązywanie wszelkich nieprawidłowości w działaniu urządzeń czy instalacji. Warto tutaj wspomnieć także o tym, że każda nieruchomość podlega corocznemu przeglądowi pod wieloma kontami, np. instalacji gazowej, instalacji hydraulicznej, elektrycznej i piorunochronnej, klimatyzacji. Jak widać, obsługa techniczna skrywa w sobie wiele wyzwań – wszak dopilnowanie tylu spraw to nie lada sprawa!

Obsługa obiektów handlowych – w praktyce

Obsługa techniczna obejmuje nie tylko małe, ale i duże obiekty – na przykład centra handlowe. Właśnie na tym przykładzie opowiemy, jak wygląda obsługa techniczna. W takim miejscu należy zadbać o:
– przegląd instalacji elektrycznej – dbanie o skrzynki bezpiecznikowe, liczniki, oświetlenie zewnętrzne;
– instalację przeciwpożarową – kontrole sprawności czujników dymu, instalacji oddymiania i przewietrzania;
– klimatyzację – regularne czyszczenie filtrów, drożność kanałów i wyciągów, okresowy przegląd instalacji wentylacyjnej;
– sprawność instalacji hydraulicznych – kanalizacja, centralne ogrzewanie, odpowietrzanie grzejników, kontrola termostatów;
– instalacje alarmowe – kontrola sprawności czujników oraz systemu monitoringu.

Kompleksowa obsługa techniczna

Jak widać powyżej, kompleksowa obsługa techniczna to wiele zadań, którymi powinna zajmować się fachowa grupa pracowników. Aby wszystko na przykład w takim obiekcie handlowym funkcjonowało poprawnie, konieczne są regularne przeglądy oraz usuwanie usterek czy nawet większe naprawy na bieżąco. Cel obsługi technicznej i serwisowania centrów handlowych (oraz innych obiektów prywatnych i publicznych) jest wszak bardzo ważny – zapewnienie sprawności instalacji i urządzeń oraz bezpieczeństwa korzystających z niej ludzi.

Obsługa techniczna to szeroki zakres prac – porządkowych, serwisowych, konserwacyjnych. Mamy nadzieję, że nasz wpis prowadził Was w ten temat i pozwolił zrozumieć lepiej zadanie profesjonalnej obsługi technicznej. Jeśli szukacie sumiennych i wykształconych pracowników tego typu – koniecznie zajrzyjcie do oferty AKMAR! Zachęcamy do kontaktu!