Porady

Polimeryzacja podłóg – dlaczego warto dbać o posadzki?

blank

Nie jest tajemnicą, że podłoga, to jeden z wielu elementów każdego lokalu, który jest wyjątkowo intensywnie używany. To wręcz oczywista część każdej przestrzeni. W związku z tym codziennie narażona jest na różnego rodzaju niszczenie. Przez to podłogi z czasem tracą swój blask, ale też właściwości mechaniczne oraz, w konsekwencji, znacznie łatwiej się brudzą. Aby zachować ją w jak najlepszej kondycji i zapobiec dalszej degeneracji, warto pokryć ją specjalną warstwą zabezpieczającą. Polimeryzacja (lub inaczej – akrylowanie) podłóg pozwala je zarazem wzmocnić, odnowić i zabezpieczyć przed uszkodzeniami, co w efekcie tworzy potrójną korzyść.

Na czym polega polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja, czyli akrylowanie podłóg, to zabieg, który polega na użyciu względem posadzki specjalistycznego materiału tworzącego po wystygnięciu twardą, wytrzymałą na uszkodzenia i zabrudzenia powłokę. Cały proces przebiega w paru (opisanych w następnym akapicie) etapach, a do ich zrealizowania niezbędne są odpowiednie preparaty i profesjonalny sprzęt.

Akrylowanie posadzki staje się coraz bardziej popularnym sposobem zachowania jej w najwyższym standardzie. Wykonuje się je zarówno w przypadku hal magazynowych, lokali usługowych, zakładów pracy, gdzie zachowanie pełnego bezpieczeństwa jest priorytetem, ale również sprawdza się na niewielkich powierzchniach w prywatnych domach.

Etapy prac podczas polimeryzacji posadzek

Proces akrylowania podłóg składa się z czterech następujących etapów:

1. Dokładne i sumienne doczyszczanie podłogi – mające na celu usunięcie wszelkich zabrudzeń. Posadzka, na którą ma zostać położony preparat musi być nieskazitelnie czysta, aby polimer w całości spełniał swoją rolę. Po tym następuje zebranie powstałych nieczystości oraz neutralizacja, czyli usunięcie w skali mikro resztek brudów oraz filmu środka doczyszczającego.

3. Polerowanie powierzchni – czyli jej utwardzanie mające na celu utrwalenie termiczne nałożonych warstw akrylu tak, aby całość w pełni zgrała się ze sobą i w efekcie tworzyła spójną, twardą i odporną na codzienne zmagania posadzkę.

2. Nakładanie powłok polimeru (akrylu) – to, ile warstw polimerowych będzie potrzebnych dla konkretnej podłogi, zależy ściśle od jej rodzaju i stopnia użytkowania. Jeśli mamy do czynienia ze szczególnie chłonnym materiałem, np. betonem, jeszcze przed polimeryzacją stosuje się warstwę gruntującą.

4. Regularna pielęgnacja – aby jak najdłużej zachować walory podłogi polimerowej, warto zadbać o jej odpowiednią konserwację. W tym celu niezbędne będą specjalistyczne preparaty z zawartością polimerów. Nie bez znaczenia jest również technika czyszczenia, dlatego w tym celu warto zgłosić się do specjalistów znających się doskonale na rzeczy, aby uniknąć wszelkich błędów.

Zalety akrylowania posadzek

Odporność – na brud ze względu na wpływ polimeru na powierzchnię, który uzupełnia jej naturalne mikropory nie pozwalając zanieczyszczeniom wgryźć się w posadzkę; oraz na uszkodzenia wszelkiego typu dzięki znacznemu utwardzeniu podłogi. Ponadto powłoka ochronna sprawia, że staje się ona całkowicie wodoodporna.

Bezpieczeństwo – posadzka, która ma za sobą proces polimeryzacji, wykazuje się podwyższoną antypoślizgowością, w wyniku czego w znacznym stopniu unikamy przykrych sytuacji takich, jak poślizgnięcie się i bolesny upadek. Akrylowanie sprawia również, że podłoga mniej się elektryzuje.

Atrakcyjność zewnętrzna – same mechaniczne korzyści to nie wszystko, z pewnością znacznej części z nas zależy też na odpowiednio atrakcyjnym wyglądzie posadzki. Otóż za pośrednictwem polimeryzacji uzyskujemy połysk, który nie tylko wygląda elegancko, ale dodatkowo optycznie powiększa pomieszczenie.

Oszczędność – często, kiedy podłoga przestaje spełniać swoją rolę, wymiana jej na nową staje się koniecznością nie do uniknięcia. Jednak, kiedy decydujemy się na akrylowanie posadzek, oczywiście z czasem warstwa polimeru się przetrze, ale zamiast wydawać ogromną kwotę na wymianę podłogi, wystarczy powtórzyć zabieg polimeryzacji. Takie rozwiązanie pozwoli na optymalizację kosztów użytkowania lokalu.

Profesjonalna polimeryzacja w Olsztynie

Efektywne akrylowanie posadzek wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, preparatów i pewnej ręki. Konieczne jest, aby osoba wykonująca polimeryzację posiadała odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, ponieważ cały zabieg (jak wcześniej zostało to opisane) składa się z wielu etapów, gdzie każdy z nich wymaga niezwykłej dokładności. Jeśli zatem szukasz doświadczonej, profesjonalnej firmy, która w precyzyjny sposób wykona polimeryzację Twojej posadzki w Olsztynie, zapraszamy do kontaktu!