Porady

Pracownik gospodarczy – czym charakteryzuje się to stanowisko w firmie?

blank

Wiele osób bez wątpienia głowi się nad tym kim jest tak zwany „pracownik gospodarczy” oraz jaki zakres obowiązków obejmuje takie stanowisko. Najprościej mówiąc, robotnik gospodarczy to osoba, której zadaniem jest utrzymanie porządku i czystości w wyznaczonych przestrzeniach – pomieszczeniach wewnątrz i wokół danego budynku. To jednak bardzo ogólne określenie, zakres czynności pracownika gospodarczego jest bardzo szeroki. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego „zawodu” – zachęcamy do lektury naszego wpisu!

Zakres obowiązków pracownika gospodarczego

Zakres obowiązków pracownika gospodarczego jest trudny do skonkretyzowania, jeśli nie mówimy o konkretnym miejscu pracy. Jak wspomnieliśmy powyżej, taka praca obejmuje zarówno wewenętrzną, jak i zewnętrzną stronę miejsca wykonywania rozmaitych zadań. Do typowych prac gospodarczych można zaliczyć sprzątanie chodników, schodów wejściowych i klatki schodowej, korytarzy oraz różnych pomieszczeń gospodarczych. W ciepłych miesiącach taka osoba zajmuje się także terenami zielonymi, czyli m.in. koszeniem trawników, podcinaniem krzewów i drzew oraz grabieniem liści. Sprzątanie to jednak nie wszystko – robotnik gospodarczy zajmuje się także niewielkimi naprawami oraz małymi remontami – np. wymianą przypalonych żarówek, naprawą urządzeń sanitarnych drobnymi pracami malarskimi. Krótko mówiąc – taka osoba zajmuje się wszystkim po trochu!

Co jeszcze zajmuje się pracownik gospodarczy?

Pracownik gospodarczy może zostać poproszony także o wykonywanie innych zadań, zależnie od profilu danej firmy – nie bez powodu często nazywa się to stanowisko również „pomocnikiem gospodarczym”. Zadania i czynności pomocnicze w stosunku do innych stanowisk w konkretnym zakładzie pracy to norma dla tego zawodu. Taka osoba często pomaga przy rozładunku i załadunku towarów, układaniu ich w magazynach, często też wykonuje zadania portiera lub zostaje wysłany po drobne zakupy niezbędnych artykułów. W związku z tym często ogromną zaletą w tej pracy jest posiadanie prawo jazdy oraz uprawnienie do obsługi wózka widłowego czy nawet… spawania. Jak widać, pracownik gospodarczy zajmuje się nie tylko porządkiem w kontekście sprzątania, ale i dba o cały zakład pracy w sposób różnoraki. Taki zawód wymaga więc nie tylko umiejętności motorycznych, ale i ogólnej sprawności fizycznej oraz uzdolnień technicznych.

Robotnik gospodarczy to wielozadaniowy pracownik, przydatny w wielu zakładach pracy – zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i mniejszych – np. szkołach czy urzędach. Zajmuje się nie tylko sprzątaniem w budynkach, ale i poza nimi, na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi dowiedzieliście się wystarczająco wiele o stanowisku pracownika gospodarczego! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą porządkowania firmy AKMAR oraz kontaktu! 🙂