Porady

Sprzątanie bibliotek. Co trzeba o nim wiedzieć

blank

Biblioteki to miejsca dość specyficzne w kwestii utrzymania w nich czystości. Książki bardzo się kurzą, a co za tym idzie takie miejsce wymaga regularnego sprzątania – i dla zdrowia pracujących w nich bibliotekarzy, jak i czytelników. Podobnie sytuacja wygląda z czytelniami – one również wymagają profesjonalnego czyszczenia. Jak więc zadbać o miejsca z dużymi księgozbiorami? Jakie prace porządkowe należy wykonać w takim miejscu? Czytajcie dalej – wszystko zdradzamy w poniższym wpisie!

Czyszczenie czytelni – jak wygląda?

Czytelnie nie są tak oblegane przez książki, dlatego ich sprzątanie wygląda stosunkowo prosto – mycie lub odkurzanie podłóg, dbanie o blaty, wycieranie monitorów oraz klawiatur i myszek oraz – oczywiście – dezynfekcja, nie tylko wymienionych wyżej sprzętów, ale i klamek, drzwi, poręczy krzeseł. Takie działania zapewniają bezpieczeństwo i komfort zarówno bibliotekarzy, jak i odwiedzających czytelnię osób. Większą zagwozdką okazuje się sprzątanie samej biblioteki oraz jej księgozbiorów…

Dbanie o księgozbiór biblioteki – jak to zrobić?

Księgozbiory należy sprzątać sumiennie, gdyż w innym wypadku książki odwdzięczają się ogromną ilością kurzu, który na sobie zbierają. Co najmniej dwa razy w miesiącu należy ściągnąć wszystkie pozycje z regałów i każdą z osobna przetrzeć z kurzu, by następnie odłożyć ją na wytarte i wymyte półki. Warto zastosować tutaj specyfik od kurzu, który go ograniczy – oczywiście, nie na książki, a na regały w bibliotece, bo – jak nie trudno się domyślić – książki (o ile nie zostały obłożone w folię lub inne wodoodporne zabezpieczenie) należy przecierać suchą szmatką. Warto tu nadmienić, że przed takimi porządkami należy szeroko otworzyć okna!

Oczywiście, księgozbiory to niejedyne miejsce do wyczyszczenia w bibliotece. Uwolnić od kurzu należy nie tylko książki, ale i wszystkie inne powierzchnie – parapety, podłogi, biurko bibliotekarza z całą nań zawartością oraz całą resztę. Tutaj również nie można zapomnieć o dezynfekcji miejsc, w których dłonie czytelników dotykają. Niestety, dezynfekcja każdej książki z osobna codziennie jest niemożliwa, ale dbałość o higienę klamek, szafek z katalogami i im podobnych już tak.

Czy firmy sprzątające zajmują się sprzątaniem bibliotek?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, biblioteki to miejsca specyficzne, jednak nie są na tyle „inne”, by firmy sprzątające nie zajmowały się ich sprzątaniem – wszak często stają one przed większymi wyzwaniami niż tysiące książek, jak choćby regularnym dbaniem o higienę i czystość w urzędach, które są instytucjami bardziej obleganymi od bibliotek (niestety). Jeśli więc szukają Państwo firmy gotowej podjąć się zadbaniem o księgozbiór biblioteki lub indywidualny w domu – zachęcamy do zlecenia tego wyzwania AKMAR! Zapraszamy również do zapoznania się z pełną ofertą naszych usług! 🙂