Porady

Szybkie i efektywne sprzątanie przed świętami – poradnik last minute

blank

Już za kilka dni Wielkanoc, którą każdy chciałby spędzić na odpoczynku oraz spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Przedtem jednak czeka nas kilka dni przygotowań – gotowanie, pieczenie ciast i… sprzątanie. Jeśli należysz do osób, które lubią mieć wokół siebie czystość i porządek, ale zostawiłeś w tym roku przedświąteczne sprzątanie na ostatnią chwilę, to nic straconego. Wciąż jest jeszcze czas na to, aby oczyścić i odświeżyć swoje mieszkanie bez dużego wysiłku, a poniższe porady z pewnością w tym pomogą.

Szybkie sprzątanie – satysfakcjonujący efekt

Kto powiedział, że na efektywne sprzątanie trzeba poświęcić długie godziny? Dzięki poniższym trikom możesz uzyskać zadowalający efekt szybko i bez dużego wkładu pracy.

  • Umieść koszyki lub pojemniki w różnych miejscach domu –  wrzucaj do nich rzeczy, które nie są na swoim miejscu. To szybki sposób na pozbycie się rozpraszających drobiazgów z zasięgu wzroku. Możesz poszukać dla nich stałego miejsca, kiedy będziesz mieć na to więcej czasu.
  • Zamiast odkurzać i szorować dywany – wytrzep je. Oczywiście jeśli masz możliwość szybko i bez większego wysiłku je zwinąć.
  • Odśwież tapicerkę meblową mokrymi ściereczkami czyszczącymi. Do takiej ściereczki szybko przyczepią się nie tylko okruchy, włosy i sierść zwierząt, ale także kurz zalegający na powierzchni mebli. 
  • Wypierz zasłony i firanki i rozwieś je, kiedy są jeszcze mokre. Już samo to rozjaśni pomieszczenia i nada im czystszy wygląd, przy okazji roznosząc po nich przyjemny, świeży zapach. 
  • Myjąc okna, używaj ręczników papierowych lub pogniecionych gazet – to pozwoli Ci uniknąć powstawania smug na szybach. 
  • Przygotuj się do wycierania kurzu i czyszczenia powierzchni: przed rozpoczęciem sprzątania zaopatrz się we wszystkie potrzebne narzędzia i środki czystości. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć przerywania pracy w trakcie, wychodzenia do sklepu po kolejny płyn czy ręczniki papierowe, a to z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić czas i energię.
  • Pracuj sekcjami: rozpocznij sprzątanie od jednego pomieszczenia, zamiast próbować zrobić wszystko naraz. Skup się na jednym obszarze, zanim przejdziesz do kolejnego. Zacznij od czyszczenia najwyższych punktów, takich jak półki i górne szafki, a następnie przejdź do dolnych obszarów. W ten sposób unikniesz ponownego zanieczyszczenia już umytych powierzchni.
  • Wybieraj uniwersalne środki czystości – czyli takie, które mogą być stosowane do różnych powierzchni. Zaoszczędzisz czas na szukaniu i przełączaniu się między różnymi produktami. Możesz też wykorzystać domowe środki czyszczące (np. mieszanka wody z octem lub płynem do naczyń).

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że to nie porządek, ale Twoje dobre samopoczucie są priorytetem w tym świątecznym okresie. Jeśli nie masz czasu, po prostu ogranicz sprzątanie do minimum, a skup się przede wszystkim na tym, aby w mieszkaniu było przyjemnie, przytulnie i pachnąco. Nikt z Twoich gości na pewno nie zauważy odrobiny kurzu w zakamarku. Powodzenia i… wesołych świąt!